aDSC_2914 aDSC_2914

French National Squash Champs 2012

14.02.2012 15:00

O uplynulém víkendu 10.-12.2. 2012 (v přibližně stejný čas jako ve Velké Británii) probíhalo i ve Francii domácí mistrovství republiky ve squashi. Do Bordeaux se sjeli nejlepší ženy i muži Francie, aby si mezi sebe rozdělili tituly své země. Francie je druhá největší evropská squashová velmoc hned po Anglii.

Na únorovém žebříčku PSA sídlí nejlepší Francouz Gregory Gaultier na pozici č.3. Gregory již velmi krátce pobyl na trůnu světové jedničky (v listopadu 2009) a jeho snem je tuto pozici znovu obsadit. V současné době to jistě není lehký úkol, soupeři jsou velmi silní. Greg bude muset v první řadě hodně zapracovat na své hlavě, která mu působí problémy se ztrátou koncentrace. Druhým nejvýše postaveným francouzským mužem je veterán Thierry Lincou (bývalá světová jednička a muž, který se dokázal 10 let bez přestávky udržet v TOP 10 na žebříčku PSA). Světovou padesátku pak uzavírají další dvě jména Gregoire Marche (43) a Mathieu Castagnet (45). Francouzské ženy jsou o na tom s postavením na WISPA o něco hůře,jejich prapor třímá 23-letá Camille Serme, která se drží na 10 pozici ve světě. Pak následuje delší pauza a mezi 50 a 100 místem na světě je umístěno dalších 5 Francouzek.

A jak celé mistrovství probíhalo ? Zcela nepřekvapivě první čtyři pozice obsadili právě jmenovaní hráči. V semifinále se proti sobě postavili Gregory Gaultier vs Mathieu Castagnet a Thierry Lincou vs Gregoire Marche. Oba favorité zvládli své zápasy s přehledem a během hodiny si vybojovali účast ve finále. Tady již nebylo pochyb, kdo zvítězí a Gregory porazil za 48 minut Thierryho : 11/7, 11/5 a 11/5. V souboji o třetí místo pak byl lepší Mathieu, v pěti setech porazil Gregoire : 7/11, 6/11, 11/1, 11/2 a 11/0. Ženskou částí turnaje pak prošla bez výrazných problémů Camille Serme, když neztratila za celou dobu ani set. Průměrně trávila na kurtě 29 minut na zápas a soupeřkám dovolila uhrát 42 míčků ve 3 zápasech (semifinálem a čtvrtým zápasem prošla Camille bez boje, její soupeřka nenastoupila pro zranění).