aDSC_9348 aDSC_9348

Mistrovský turnaj mužů A číslo 2 Squashpoint

30.10.2013 14:31

Druhý mistrovský turnaj mužů kategorie A této sezóny se uskutečnil v sobotu 26. října 2013 ve SquashPointu v Praze. Tradiční pražské squash centrum je v poslední době dějištěm zejména juniorských akcí, nejlepší čeští muži sem zavítali po dlouhé době. Ve čtyřiačtyřicetičlenném startovním poli byl nejvýše nasazený Petr Martin, hráč číslo jedna aktuálního národního žebříčku. Druhý nasazený byl Michal Jadrníček, česká čtyřka. Z první desítky žebříčku jsme mohli vidět v akci ještě Ondřeje Uherku, Martina Švece, Daniela Mekbiba a Jakuba Solnického. Spolu s dalšími deseti hráči byli nasazeni do druhého kola turnaje. Někteří nalosovaní hráči měli štěstí a měli také volné první kolo, jiní si museli postup do druhého kola vybojovat.

V prvním kole stály za shlédnutí zejména duely Kolář vs. Jakubů (1:3), Bajgar vs. Knotek (3:0) a Čaboun vs. Kozák (3:1). Miroslav Kolář a Pavel Jakubů předvedli svůj tradiční atletický squash, plný doběhnutelných a doběhnutých míčků, Aleš Knotek nedal Tomášovi Bajgarovi svou kůži lacino a v každém gamu mu byl zarputilým soupeřem, zápas mezi Janem Čabounem a Vlastou Kozákem připomínal spíše šachy, ve kterých nakonec slavila úspěch Janova trpělivost nad Vlastovými procítěnými dropy, o jejichž kvalitě se na nedávném turnaji mužů kategorie B přesvědčil i Jaroslav Čech, jemuž tehdy jako jediný v turnaji vzal Vlasta game.

Ve druhém kole uspěli všichni nasazení hráči kromě Petra Zlámala. Na toho si vyšlápl ve výborné formě hrající Jakub Šichnárek. Jakub nepustil game ani v dalším kole Michalovi Karešovi a ve své šňůře pokračoval také ve čtvrtfinále proti Ondřeji Uherkovi, kdy se ujal vedení 2:0 na gamy. Po dlouhém a dynamickém utkání, ve kterém se Ondřej prezentoval tradiční trpělivou hrou a Jakub svižnými útočnými údery, nakonec Ondřej uhájil svou pozici a následně postoupil do finále přes Michala Jadrníčka. Ve čtvrtfinále se udál ještě jeden zajímavý zápas mezi tradičními rivaly Danielem Mekbibem a Martinem Švecem. Už v juniorských kategoriích spolu sehráli nespočet utkání na pět gamů, většinou přes devítky v závěru. Ačkoliv i toto utkání bylo vyrovnané, dočkali jsme se gamů jen čtyř, vítězství 3:1 bral Daniel, jenž pak v semifinále podlehl Petrovi Martinovi 1:3.

Finále Petr Martin vs. Ondřej Uherka se odehrálo na centrálním kurtu před barem, a protože se hrálo až jako poslední zápas v sobotních podvečerních hodinách, divácká kulisa byla velmi prořídlá. Petr Martin zvládl zápas o první místo lépe a zaslouženě vyhrál 3:0. Další turnaj mužů kategorie A se uskuteční 16. listopadu v Brně, zároveň s turnajem nejvyšší kategorie žen, takže bude možné sledovat vrcholový český squash na jednom místě.

autor : Petr Steiner