aDSC_6129 aDSC_6129

Qatar PSA World Championship 2012 v Dohá

13.12.2012 21:20

14.12.2012 Ramy Ashour podruhé králem

Ramy potvrdil nedávné vítězství na turnaji v Hong Kongu a opanoval i katarský PSA World Championship 2012 aneb "mistrovství světa ve squashi" pro rok 2012. Finálový boj s krajanem Mohamedem El Shorbagym byl úžasně vyrovnaný a rozhodnutí přišlo až v závěru pátého setu. Po semifinálovém zápase Shorbagy vs. Willstrop další reklama na squash. Rozhodně stojí za shlédnutí na PSA Squash TV.

Ramy Ashour, Mohammed El Shorbagy

13.12.2012 Světovým šampionem bude squashista z Egypta

Dvě nádherná utkání nabídl dnes Quatar PSA World Championship.  Mimořádné představení sehráli zejména nejvýše nasazený James Willstrop spolu s turnajovou osmičkou a nejmladším hráčem v TOP10 Mohammedem El Shorbagym. Zápas o pěti dějstvích trval 112 minut, v pátém setu vedl Willstrop 6:3, ale nestačilo to.

Druhé semifinále nabídlo tradiční souboj Ashour Matthew s poměrně tradičním výsledkem, Ashour vyhrál sedm z posledních posledních osmi vzájemných utkání. I zde byl od začátku tím, ,do tahalza kratší konec. A i když Nick Matthew dokázal snížit na 2:1 na sety, Ashour si celkem bez větších potíží došel pro finále.

Ramy Ashour bude mít šanci získat druhý titul, pro El Shorbagyho by se jednalo o premiérový zářez,

[8] Mohamed El Shorbagy (Egy) 3-2 [1] James Willstrop (Eng) 11/9, 9/11, 14/12, 4/11, 11/8 (112m)
[5] Ramy Ashour (Egy) 3-1 [2] Nick Matthew (Eng) 11/9, 11/5, 9/11, /11/8 (71m)

zdroj: squashsite.co.uk

12.12.2012 První z favoritů je venku, Greg Gaultier nestačil na Ramyho Ashoura

Do semifinále se nepodívá Francouz Greg Gaultier, který v pěti setech prohrál s Egypťanem Ramy Ashourem. Velmi vyrovnaný zápas, kdy Greg dokázal promarnit vedení 9:2 v prvním setu a ztratil jej 12:10, druhý set se stejným průběhem, Ramy neproměnil 5 setballů, 12:10 pro Grega, až poslední set byl jednoznačný 11:3 pro Ramyho. Spanilou jízdu spanělského hráče Borjy Golana ukončil nekompromisně nejvýše nasazený James Willstrop. Pátý titul letos nezíská Amr Shabana, který dokázal proti dvojnásobnému a aktuálnímu držiteli titulu Nicku Matthewovi získat jeden set (ovšem ten stojí za shlédnutí na PSA Squash TV). Zkušené hráče v semifinále doplní nejmladší účastník Mohamed El Shorbagy, pro kterého je již účast mezi posledními čtyřmi velikým úspěchem. Zítřejsí smifinále má poněkud národnostní příchuť, hrají se dva Anglo - Egyptské zápasy.

[1] James Willstrop (Eng) 3-0  [15] Borja Golan (Esp)  11/7, 11/7, 11/5 (65m)
[8] Mohamed El Shorbagy (Egy) 3-0  [4] Karim Darwish (Egy) 11/9, 12/10, 11/9 (50m)
[5] Ramy Ashour (Egy) 3-2 [3] Gregory Gaultier (Fra) 2/10, 10/12, 11/6, 9/11, 11/3 (92m)
[2] Nick Matthew (Eng) 3-1 [7] Amr Shabana (Egy) 11/5, 9/11, 11/5, 11/5 (64m)

Semifinále 13.12.2012

James Willstrop vs Mohamed El Shorbagy
Nick Matthew vs. Ramy Ashour

Ramy Ashour, Gregory Gaultier

11.12.2012 Sedm nasazených mezi posledními osmi, Peter Barker chybí

Na světovou pětku Angličana Petera Barkera si vyšlápl Španěl Borja Golan, jako jediný tak dokázal narušit nadvládu nasazených hráčů. V boji o semifinále se 12.12.2012 utkají:

15:00 [1] James Willstrop vs  [15] Borja Golan
16:00 [8] Mohammed El Shorbagy vs [4] Karim Darwish
17:00 [3] Gregory Gaultier vs [5]  Ramy Ashour
18:00 [7] Amr Shabana vs [2] Nick Matthew

Borja Golan, Peter Barker

9.12.2012 Druhé kolo PSA World Championship 2012 rozehrané, aneb kvapík nasazených

Dnes nebylo k vidění velké množství vyrovnaných zápasů (ani jeden), hrál se jediný čtyřsetový zápas, ostatní utkání skončila 3:0, zápas Jamese Willstropa s Kanaďanem Shawnem Dellierem (43. na PSA) dlouho aspiroval na nejrychlejší zápas turnaje, první dva sety byly 11:2, 11:0 a to jen proto, že Willstrop při finálním úderu dvakrát trefil tin, v posledním dějství Willstrop polevil a umožnil soupeři získat 7 bodů (v celém zápase tedy 9).

[16] Cameron Pilley (Aus) 3-0 Nafiizwan Adnan (Mas) 11/3, 11/8, 11/5 (33m)
Saurav Ghosal (Ind) 3-0 Karim Abdel Gawad (Egy) 11/4, 11/8, 6/1 rtd (28m)
[15] Borja Golan (Esp) 3-0 Alan Clyne (Sco) 11/7, 11/7, 11/7 (46m)
[6] Peter Barker (Eng) 3-1 Mathieu Castagnet (Fra) 2/11, 11/6, 13/11, 11/4 (60m)
[8] Mohamed El Shorbagy (Egy) 3-0 Gregoire Marche (Fra) 11/3, 11/9, 12/10 (43m)
[1] James Willstrop (Eng) 3-0 Shawn Delierre (Can) 11/2, 11/0, 11/7 (26m)
[4] Karim Darwish (Aug) 3-0 Simon Rosner (Ger) 11/5, 11/5, 11/4 (37m)
[11] Daryl Selby (Eng) 3-0 [Q] Omar Abdel Meguid (Egy) 11/8, 11/9, 11/3 (42m)

Mohammed El Shorbagy, Gregoire Marche

8.12.2012 PSA World Championship 2012 má odehranou kompletní první kolo. Všichni nasazení postupují, nejrychleji odehrál první kolo Holanďan L.J. Anjema, kterému na vítězství nad angličanem Jonathanem Kempem (známe z české extraligy) stačilo 22 minut. Anjema kvůli šampionátu vynechal i předcházející PSA turnaj v Hong Kongu, příprava se mu zjevně povedla.

Top favorité (Willstrop, Matthew, Gaultier, Ashour, Darwish, Shabana) se v prvním kole lehce rozehráli a snadno postoupili, více práce jim snad přinese druhé kolo (neděle a pondělí).

James Willstrop, Chris Ryder

8.12.2012 PSA World Championship 2012 má odehranou horní polovinu prvního kola. Z kandidátů na letošní titul má tedy odehráno pouze nasazený hráč č.1 James Willstrop, který vyřadil za 52 minut ve 4 setech Chrise Rydera. Ve spodní polovině prvního kola dnes do bojů zasáhnou zbývající 3 největší favorité : [3] Greg Gaultier proti Mohammedu Abbasovi, [5] Ramy Ashour proti Marwanu El Shorbagy a [2] Nick Matthew proti Nicolasu Muellerovi.

Nick Matthew stojí před velkou výzvou a to získat titul potřetí v řadě za sebou (vítěz soutěže 2010 v Saudské Arábii a 2011 v Holandsku) a dosáhnout tak historicky druhý nejlepší výsledek v zisku titulů v řadě za sebou po legendárním Jansher Khanovi, který vlastní trofeje z let 1992 - 1996 (nemluvě o tom, že další tituly si tento vynikající hráč odnesl z let 1987 a 1989 - 1990). Naopak, současná světová jednička James Willstrop nevlastní titul World Open žádný a o to víc se jistě pokusí zabojovat (má papírově nejpříznivější los). Ramy Ashour hrající ve vynikající formě na Hong Kong Open vlastní titul jeden z roku 2008 v Anglii, Greg Gaultier ještě na první zisk titulu čeká, i když se již 3x podíval do finále. Ze zbývajících účastníků turnaje ještě uveďme, že 4 tituly má na svém kontě [7] Amr Shabana, který do bojů zasáhne taktéž dnes (tituly v letech 2003, 2005, 2007 a 2009).

první polovila prvního kola

7.12.2012 V katarském Doha probíhá v těchto dnech, až do 14.12., PSA World Championship 2012 (dříve World Open). Turnaje se v hlavní části účastní 64 mužů světa z 21 států světa, z včera ukončené kvalifikace pak mělo šanci postoupit dalších 16 hráčů z 11 zemí. Tento rok proběhne mistrovství bez české účasti, Jan Koukal měl původně nastoupit do kvalifikace, ale z důvodu doléčování zranění do Kataru nemohl jako hráč odcestovat. Dnes v pátek se odehraje prvních 16 zápasů 1.kola, zítra v sobotu druhých 16.