aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_4715 aDSC_4715

Olympijská pohroma v Tokiu

29.09.2015 20:06

Squash si nedokázal získat na svou stranu tokijské organizátory a jeho žádost o účast na olympijských hrách 2020 tak byla v pondělí zamítnuta. Členové výboru rozhodujícího o nových sportech podpořili baseball se softbalem, karate, skateboarding, sportovní lezení a surfování. Z celkových osmi uchazečů u poroty kromě squashe neuspěly bowling, inline bruslení a bojové umění wu-šu.

Zpráva zřejmě unikla ještě před oficiálním oznámením – nejlepší japonská hráčka Misaki Kobayashiová na sociálních sítích psala, že místní televize a sdělovací prostředky už informují o tom, že se squash nedostal mezi vybrané sporty. Malajsijská média obdržela neoficiální seznam nově zvolených sportů dvě hodiny před vyhlášením.

Mezinárodní olympijský výbor si uvědomoval kritiku, která se na něj snesla po opětovném přijetí zápasu do olympijského programu během hlasování v Buenos Aires. Proto si tentokrát dal velmi záležet na tom, aby bylo vidět, že volební proces je transparentní a dává možnost celé škále různých sportů. O místo na olympiádě jich původně soutěžilo dvacet šest, přičemž v červnu tohoto roku se jejich počet zúžil na osm, když vypadly například snooker, bridž nebo šachy.

Baseball, který se o olympiádu uchází spolu se softbalem pod hlavičkou Světové baseballové a softbalové konfederace, je v Japonsku velice populární, a tudíž byly oba sporty vždy považovány za favority. Na olympiádě se naposledy objevily v roce 2008 v Pekingu.

Zatímco tedy baseball a zbytek vyvolených oslavuje postup do finálového kola hlasování (nové sporty budou potvrzeny až na zasedání MOV v srpnu 2016), squashový svět zažívá přesně opačné pocity: šok, vztek a zahanbení spojené s dalším odmítnutím. Oficiální stanovisko Světové federace squashe říká, že „budeme pokračovat v boji“, ale prohrát v hlasování s aktivitami jako skateboarding nebo sportovní lezení je pro squashovou rodinu po celém světě bolestné a ponižující.

Vyjádření špičkových hráčů, kteří na sociálních sítích dávali průchod svému zklamání, nejlépe ilustrují, jak moc ono rozhodnutí všechny ranilo. V odpovědi na tweety Kobayashiové Angličan Daryl Selby poznamenal: „Myslím, že si nikdo nedělal žádné falešné naděje. Všichni jsme věděli, jak to dopadne.“ Egypťan Marwan Elshorbagy dodal: „Nemůžu tomu uvěřit. To je snad vtip.“

Zástupce PSA pro Asii Ritwik Bhattacharya uvedl: „Žádný sport si nezaslouží být na olympiádě více než squash! Nemůžu uvěřit tomu, že MOV potřebuje další důkazy. Squash je vrcholový sport a jeho hráči patří k nejlepším světovým sportovcům – s olympiádou i bez ní. Squashová komunita je jednotnější než kdy dřív, a navzdory výsledku bude dále růst.“

„Tohle pro nás byla ta největší šance na místo v olympijském program,“ řekla Malajsijka Delia Arnoldová. „Je to zklamání, ale budeme se dál snažit zlepšovat náš sport. Věřím, že jednoho dne se tam dostaneme. Je to jen otázka času.“ Její krajanka a spoluhráčka Low Wee Wernová dodala: „Máme pádné argumenty, ale nikdy to nevyjde. Letos je to stejné. Těšila jsem se na dobré zprávy, ale znovu prožíváme zklamání.“

PSA: zůstaňme optimističtí

Pár minut po oficiálním oznámení vydala PSA následující článek, v němž její výkonný ředitel Alex Gough vyzývá k tomu, aby si squashové společenství zachovalo pozitivní přístup, přestože olympijské ambice sportu utrpěly další ránu.

Squash byl jedním ze tří sportů původně usilujících o začlenění do olympijských her 2020, ale musel si projít dalším obdobím nejistoty, když byl na úkor squashe a softbalu s baseballem upřednostněn zápas. Ten byl přitom jen pár měsíců předtím z olympijského programu vyřazen. Poté, co se tokijský výbor v pondělí rozhodl podpořit namísto squashe baseball se softballem, karate, sportovní lezení, skateboarding a surfování, promluvil Alex Gough o tom, že v našem sportu se i tak událo mnoho věcí, se kterými můžeme být spokojení.

„Olympijské hry by měly pro každého sportovce představovat vrchol kariéry, a kdybychom se stali jejich součástí, byl by to pro squash a jeho hráče historický moment. Vědomí toho, že náš společný sen se opět nenaplnil, staví squash do obtížné situace,“ řekl Gough. „Přesto se domnívám, že můžeme velmi kladně hodnotit pokrok, který jsme učinili za poslední dekádu, tedy proměnu v rychle se rozvíjející, globální sport vysílaný skoro ve stovce zemí po celém světě. Navíc jen v roce 2015 stouply hráčské příjmy o více než dvacet procent.“

„Squash odhodlaně prosazuje rovnost pohlaví, a to jak v oblasti finančních výdělků, tak pokud jde o hráčské možnosti a příležitosti, a během uplynulého roku se podařilo realizovat zásadní návrhy vedoucí k větší rovnosti. Co se dopingu týče, patříme k nejčistším profesionálním sportům na světě. Squash se hraje ve více než sto osmdesáti zemích po celé planetě, což z něj dělá odvětví, jež si na rozdíl od mnoha jiných doopravdy může nárokovat globální charakter. Každý člen squashové komunity může být pyšný na to, čeho jsme dosáhli.“

Squash a dalších sedm sportů se utkalo o místo pod pěti kruhy poté, co MOV minulý rok zrušil limit pro počet olympijských sportů. Poslední kolo zdlouhavého lobbování, po němž tokijský výbor rozhodl o nezařazení squashe na olympiádu 2020, nás sice připravilo o téměř veškerou naději, ale ne o všechnu. Konečné rozhodnutí totiž padne až za jedenáct měsíců na dalším zasedání MOV.

„Squashisti běžně naběhají přes čtyři kilometry na zápas a patří mezi fyzicky nejzdatnější sportovce na světě. Squash si může užít každý stejně, ať už je začátečník nebo elitní hráč, a proto se domníváme, že dokonale ztělesňujeme vlastnosti, které MOV hledá u olympijských sportů,“ dodal Gough.

„Squash je nákladově efektivní sport: turnaj se může konat kdekoliv a celkem se ho účastní pouhých šedesát čtyři hráčů a hráček. Měli bychom tak jen minimální dopad na rozpočet her. Tokio by navíc díky skleněným kurtům dostalo příležitost ukázat se v tom nejlepším možném světle, a to takovým stylem, jaký nemůže nabídnout žádný jiný sport.“

„Na základě předchozích tří odmítnutých žádostí o zařazení do olympijského klání jsme se zabývali všemi podněty a připomínkami od MOV. Přestože je pro nás těžké přijmout, že naše snaha nepovede k účasti na vrcholné sportovní akci, jsme nadšeni z neustálého pokroku, jímž se squash může chlubit. I nadále neúnavně pracujeme na tom, aby se squash dočkal celosvětového uznání, které si dozajista zaslouží.“

Předseda WSF je „zdrcen“ tokijským odmítnutím

Předseda Světové federace squashe Ramachandran uvedl, že je „zdrcen“ pondělní zprávou o tom, že organizační komise tokijské olympiády nedoporučila Mezinárodnímu olympijskému výboru zařazení squashe do olympijských soutěží pro rok 2020.

„Dvanáct let jsme putovali za vidinou olympiády, dokonce jsme dostali druhou šanci po obrovském zklamání, kdy byl před dvěma lety při hlasování v Buenos Aires zmařen náš první pokus o začlenění do programu přespříští olympiády. Po tom všem jsem za celý náš úžasný sport naprosto zdrcen tím, že se sen o účasti na tokijských hrách neuskuteční,“ řekl Ramachandran.

„Nevěřím, že šlo udělat ještě něco více pro to, abychom organizátorům japonských her i mezinárodnímu výboru zprostředkovali hlavní myšlenky squashe a ukázali jim, co mimořádného by jako nový sport olympiádě přinesl. Vím, že hovořím jménem miliónů squashových hráčů z celého světa, pro něž byla možnost vidět svůj sport na olympiádě absolutní prioritou. Budou, stejně jako já, absolutně zničení.“

„Pro squash však nic nekončí,“ dodal Ramachandran. „Náš sport hraje ohromné množství lidí každý den, týden co týden, vzkvétá na všech úrovních od rekreačních hráčů až po světovou špičku na mezinárodních turnajích. Budeme se neustále zdokonalovat a nepřestaneme usilovat o účast na hrách, které přijdou po Tokiu.“

text: Jiří Hron
zdroj: squashmad.com



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha

Marcel: Bohužel je to jednoduché. Squashi nestačí skvělí hráči a hráčky a dech beroucí zápasy. Nebo třeba i velmi atraktivní prostředí skleněného kurtu někde na pláži nebo v parku. Je potřeba někoho, kdo řekne, že to bude skvělý byznys. Že tento sport pánům z Olympijského výboru přinese něco do jejich prasátka. Napadá mě třeba taková Coca-Cola. Ta když bude chtít, tak bude Olympiáda i v Severní Korei a bude se soutěžit v klanění Kimovi.

12.10.2015 08:43
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net