10 důvodů, proč (začít) hrát squash
01.01.2016 12:12Začátek nového roku je mimo jiné čas různých předsevzetí, která se nezřídka týkají sportovních aktivit. Těch se v dnešní době nabízí nespočet, ale squash si mezi nimi pro mnoho svých předností dokázal vydobýt pevnou pozici. Je to rychlý sport, jenž posiluje srdce i jiné svaly, může se jej snadno naučit každý v jakémkoli věku a užijí si ho jak rekreační hráči, tak vrcholoví sportovci. Časopis Forbes dokonce na základě výzkumu označil squash za nejzdravější sport vůbec. Pokud stále váháte, zda si sbalit věci, přibrat spoluhráče a vypravit se na nejbližší kurt, následující řádky vás snad přesvědčí, že to stojí za to.
Proč je tedy squash prospěšný?
1) Rozvíjí obratnost – výpady, otáčení se, zastavování, ohýbání, skákání, sprint nebo běh jsou jen některé z pohybů, které musí tělo při squashi vykonávat. Tento sport od hráčů vyžaduje mrštnost a zároveň ji pomáhá zlepšovat. Aby squashisté mohli podobné pohyby provádět, musejí být obratní, musejí se umět okamžitě zastavit, rozběhnout nebo změnit směr. Squash učí rychlosti i rovnováze: od prudkého startu na míček až po samotný úder se pohybujete ve vysokém tempu, ale zároveň musíte udržet pevný a stabilní postoj, bez kterého není možné zasáhnout míček tvrdě a přesně.
2) Zlepšuje koordinaci ruka-oko – opakované sledování míčku, natáčení těla a příprava ruky na provedení úderu (to vše v rychlosti a pod tlakem) nutí tělo nasměrovat se čelem k cíli, tedy k míčku, a k prostoru, kde jej budete odehrávat. Zpracovávání vizuálního vjemu a snaha sladit pohyb očí a ruky za účelem správného švihnutí raketou zvyšují přesnost a jemnost pohybu. Vzhledem k tomu, že má koordinace ruka-oko tendenci slábnout, pokud nepodnikáme aktivity, které ji rozvíjejí, je squash tím nejlepším sportem pro to, aby tyto koordinační schopnosti zůstaly na vysoké úrovni.
3) Vyžaduje ohebnost – jelikož při squashi musíte být často v neustálém pohybu, a to nezřídka v takovém, který není pro tělo běžný, dochází k napínání vazů a rotaci kloubů, čímž se zvyšuje pružnost těla a zlepšuje se krevní tok. Když vybíráte obtížný míček tak, že uděláte dlouhý krok a co nejvíce natáhnete ruku s raketou, ušetříte energii a snížíte riziko, že míček netrefíte. Dlouhodobé hraní squashe přispívá k větší ohebnosti, a svaly se tak při každé hře mohou napnout na maximum.
4) Usměrňuje koncentraci – od začátku hry až do konce se oči plně soustředí na míček. Sledování jeho dráhy a místa dopadu na čelní (či jinou) stěnu a odhadování odrazu posiluje mentální a vizuální koncentraci, zatímco periferním zrakem vnímáte pohyb soupeře a doufáte, že jej nachytáte nepřipraveného.
5) Více síly a dynamiky, méně váhy – squash vám pomůže získat dynamiku a schopnost hrát razantně. Konkrétně mluvíme o provedení švihu a úderu, kdy chcete v mnoha případech trefit míček co nejtvrději, nejrychleji a nejpřesněji. Navíc obecně platí, že síla, kterou člověk při hraní squashe vyvíjí, pomáhá zpevnit nohy, paže i břicho, zatímco fyzická zátěž plynoucí z výměn v rychlém tempu přispívá k udržování zdravé tělesné hmotnosti. Squashista zapojuje zároveň svaly horní i dolní části těla a díky intenzivnímu pohybu založenému na sprintech a výpadech spaluje velmi mnoho kalorií – v průměru pět set za půl hodiny.
6) Nastartuje kardiovaskulární systém – jak již bylo řečeno, při squashi běháte, skáčete, děláte výpady, ohýbáte se… srdce a plíce tak pracují na maximální výkon. Během náročného zápasu mají hráči celou dobu vysoký tep: srdce pumpuje více krve do mozku i zbytku těla a díky tomu srdeční sval sílí. To vede k vyšší vytrvalosti a výdrži, jelikož se do svalů dostává větší množství kyslíku.
7) Získáte nové kontakty – na squash je třeba minimálně dvou lidí, proto mnoho squashových center organizuje přátelské turnaje a zápasy, aby si každý zájemce mohl zahrát s různými soupeři. Squashisté se tak mohou setkávat a měřit síly v příjemném prostředí squashového klubu, kde má člověk mnoho příležitostí navázat přátelství s dalšími zapálenými sportovci.
8) Zvyšuje sebevědomí – ať už člověk vyhraje nebo prohraje, dostavuje se určitý pocit úspěchu a sebedůvěry. Nemusíte zvítězit, ale když víte, že jste se snažili ze všech sil (a to u tak náročného sportu, jako je squash, vyžaduje doopravdy hodně energie), stoupne vaše sebevědomí a budete si více jistí svými schopnostmi.
9) Posiluje mentální schopnosti – jako squashový začátečník věnujete 95 % tréninku fyzickým schopnostem a 5 % těm psychickým. Se zlepšujícími se dovednostmi se poměr obrací. Už se nemusíte soustředit na to, abyste chytili dech a aby se vám alespoň nějak podařilo trefit míček. Místo toho můžete promýšlet strategii a plně se zaměřit na soupeře, na celkovou situaci ve hře a na to, jak přesně chcete míček trefit. To vede k větší mentální aktivitě a rozvoji prostorového vnímání.
10) Zbavíte se stresu – jestliže potřebujete vypustit nahromaděný stres, squash je pro tento účel vynikajícím sportem. Pokud jste měli náročný den, jste rozčilení nebo frustrovaní z práce, domova, osobního života nebo vás trápí cokoli jiného, vybijete si všechny negativní pocity na kurtu, kde můžete do malého gumového míčku bušit hlava nehlava. S tím, jak se vaše negativní energie mění v energii fyzickou, přichází i pocit uspokojení a úlevy.
překlad: Jiří Hron
zdroj: healthfitnessrevolution.com
Komentáře k článku
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátorDalší články v této sekci

Nová předsedkyně WSF: Musíme táhnout za jeden provaz
Monday, 04. January 2021 12:25 Světová squashová federace si na své padesáté výroční valné hromadě, která se konala na začátku prosince, zvolila nového, v pořadí už desátého předsedu, respektive předsedkyni: stala se jí Angličanka...
James Willstrop: Deník z karantény, část 2.
Sunday, 13. September 2020 09:42 James Willstrop pokračuje ve svých deníkových záznamech i poté, co britská vláda zavřela mimo jiné také squashová centra. Co mu přinesl jeden z posledních březnových týdnů? foto: psaworldtour.com...
Donna Lobban - Ráda bych se jednou dostala do světové...
Tuesday, 21. July 2020 21:13 Sezóna 2019/2020 byla pro Australanku Donnu Lobban velmi úspěšná, neboť se po vážném zranění kolene dokázala vrátit do světové pětadvacítky.Po U.S. Open 2018 se na světové túře neobjevila dlouhých 11...
James Willstrop: Deník z karantény, část 1.
Saturday, 27. June 2020 07:34 Psát o tom, jak moc současná pandemie změnila celý svět, je nošením dříví do lesa. Omezení se nevyhnula ani squashi a profesionální hráči tak přišli o možnost účastnit se oficiálních turnajů. James...