aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_1393 aDSC_1393

Gregory Gaultier

12.08.2011 22:07

Díky angažmá v týmu Fotorobot Buldoci Praha bylo možné po dva víkendové dny 25.-26. září 2010 na vlastní oči vidět squash v podání jednoho z nejlepších světových hráčů, Gregory Gaultiera. Gregory za svou squashovou kariéru (která odstartovala v jeho 4 letech) dokázal zvítězit na 15 turnajích zastřešených organizací PSA. V listopadu roku 2009 se stal světovou jedničkou. Dvakrát byl juniorským mistrem Evropy, coby junior zvítězil i na British Junior Open.

Chcete-li o Gregorym vědět vše, co na sebe prozradil on sám, naučte se francouzky a navštivte jeho oficiální stránky www.greg-gaultier.com.

Před nedělním zápasem byl Gregory Gaultier tak laskav, že poskytl naší redakci zhruba 5 minutový rozhovor. Merci, Greg.

Gregory Gaultier podpis

 

Dobrý den, jsme Vám velmi vděčni, že jste si našel chvíli na rozhovor pro naše stránky SquashPage.net. V Chicagu se právě koná US Open 2010, vy jste dal přednost české extralize...
Účastním se velkého počtu turnajů, takže musím vždy dobře vybírat, kam jet. Navíc US Open je pouze 5 hvězdičkový turnaj. Většina elitních hráčů se rozhodla podobně jako já, takže ze špičky se turnaje účastní pouze Thierry Lincou a Wael El Hindi. Pro mne je důležité hrát na turnajích obsazených špičkovými světovými hráči.

Kolik času strávíte tréninkem?
3-4 hodiny denně, 5 dní v týdnu, pondělí až pátek. Z toho 3x dopoledne mám kondiční přípravu. Víkendy mám volné.

Hrajete squash od dětství, vyhrál jste spoustu prestižních turnajů, byl jste světovou jedničkou, kde hledáte motivaci do dalšího tréninku a zápasů?
Nikdy jsem nevyhrál World Open, chtěl bych být světovým šampiónem (world champion), rád bych se vrátil na post světové jedničky.

Uvažujete o návratu na světový trůn ještě v této sézoně?
Jistě, chci se o to pokusit.

Letos to bude obzvlášť obtížné, ve vynikající formě hrají i další hráči Nick Matthew, Ramy Ashour...
Jistě, ale i mne se vrací forma, cítím, že opět hraju svůj nejlepší squash .

Co se vlastně stalo poté co jste se stal na jeden měsíc světovou jedničkou?
Totálně jsem ztratil motivaci, squash mi nepřinášel radost. Ano, nazval bych to totální ztrátou motivace, trvalo to 6 měsíců. Až toto léto jsem se konečně dokázal znovu pozitivně naladit a mít ze svého squash radost. Cítím, že opět hraji dobře. Je poměrně běžné, že se při několikaleté kariéře stane něco podobného, trvá-li kariéra tolik let, je nemožné se podobným propadům vyhnout.

Jaké bylo vaše nejvážnější squashové zranění?
Osm týdnů jsem nemohl hrát kvůli zraněnému kotníku.

Co považujete za svou silnou squashovou stránku?
Rychlost.

A vaše slabina?
Koncentrace a motivace v průběhu zápasu.

Kombinujete squash s dalšími sporty? Kompenzujete nějak zatížení, které s sebou squash přináší?
Ano, v průběhu letní přípravy hodně jezdím na kole. Zhruba na dvouhodinové vyjížďky do okolí svého bydliště v Aix en Provence.

Jak velký je Váš "realizační" tým?
Celkem spolupracuji se 4 experty, fitness trenérem, psychologem, fysioterapeutem a trenérem na taktiku. Navíc v Aix en Provence je sportovní institut, který využívají všichni špičkoví francouzští sportovci. Zde máme k dispozici výborné lékařské vybavení a je možné využít služby i dalších odborníků z řad lékařů.

Objíždí s Vámi někdo světové turnaje?
Ano, na některé turnaje se mnou jezdí fyzioterapeut, zhruba na 5-6 turnajů ročně.

Jak se změnil váš život poté, co jste se stal světovou jedničkou?

Ze dne na den přišel obrovský zájem médií, deset dní  jsem nedělal nic jiného než poskytoval rozhovory, účastnil se debat a podobně. Bylo to zajímavé a příjemné, současně však velmi vysilující.

Předpokládám, že hlavní nápor již pominul...
Pominul hlavní zájem, ovšem kdykoliv uspěji na turnaji, částečně se to vrací. Pokud se stanu světovým šampioném, bude to jistě obdobné.

Mate nějake rituály?
Mám svá zaběhlá cvičení na protažení těla i na předzápasovou koncentraci.

A nějakého maskota nebo talisman?
Ne, nic takového, pouze cvičení.

Aktuálně se ve světové desítce PSA nacházejí dva Francouzi, můžeme očekávat, že vás někdo doplní?
Ano, jmenuje Greg Marsh, evropský juniorský mistr. Nemáme mnoho talentovaných  mladých hráču, ale jeden či dva by se mohli prosadit.

Věnujete se nějak výchově mládeže?
Neúčastním se žádného dlouhodobého projektu, občas děláme společně s dalšími hráči několikahodinové přípravy, naposledy teď v Bostonu společně s Ramy Ashourem a Amr Shabanou zhruba 3 hodinové cvičení pro místní mladé squashisty.

Co si myslíte o zavedení No Let pravidla v americké sérii Pro Squash?
Sám jsem to ještě nezkoušel, těžko se mi to hodnotí. Myslím, že pro některé herní situace je dobře požádat o Let. No Let pravidlo může být dobré pro vývoj hry, hrají se delší výměny. Mnoho herních situacích je však lépe řešit pozastavením hry.

Patří budocnost squashe Egypťanům?
Ano, je to možné. V Egyptě je  squash centrum na každém rohu. V každém squash centru obrovská spousta dětí, hrají od útlého dětství, v každém klubu je trenér... V Egyptě je squash sportem číslo dva hned za fotbalem. Ve Francii je squash jen jedním z mnoha sportů.

Je možné se špičkovým squashem živit?
Ano, pokud patříte k absolutní špičce. Odhaduji, že zhruba do 15. místa PSA je možné se squashem uživit. V poslední době se poměrně významně zvýšily prize money na velkých turnajích jako je například Super Serie PSA, ale třeba s tenisem to není možné srovnávat.

Děkujeme vám za rozhovor a přejeme, aby se podařil návrat do čela PSA i vítězstvi na World Open.

 Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net