aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_3672 aDSC_3672

Tomáš Cvikl - jak se dělá Mistrovství republiky ve squashi

04.04.2012 11:00

Mistrovství České republiky ve squashi 2012 se blíží. V době od 13. do 15. dubna 2012 se na squashových kurtech Pro-6 a na skleněném kurtu, který bude stát v obchodním centru Galerie Harfa, rozhodne o v pořadí 20. sadě medailí pro nejlepší squashisty a squashistky ČR. Aby vítězové mohli po třech dnech lítých bojů převzít ceny pro nejlepší, musí být perfektně zajištěna organizace celé akce. Na to, co znamená mistrovství republiky pořádat, jsme se zeptali Ing. Tomáše Cvikla, již tradičního pořadatele této nejprestižnější squashové události v České republice.

Jste jedním z lidí, jejichž jméno je spojeno s českým squashem od dob jeho začátků. Proč zrovna squash a ne jiný sport ? Prozradíte, jak to celé začalo ?

Začalo to v Itálii, kde jsem jako tenisový trenér v roce 1991 působil v jednom malebném městečku, které je o cca 500 let starší než Řím a jeden z mých 'žáků' si tam otevřel malé squashcentrum, kam mě pozval a já tam začal chodit hrát.  Protože jsem většinou na kurtě vítězil, tak mě to přirozeně bavilo, dokonce jsme utvořili po pár týdnech družstvo a zúčastnili jsme se pár turnajů. Ještě mám někde doma schované články z místních novin...

Zajímalo by nás, jak často si v současné době sám squash zahrajete?

Hraju průměrně 3x týdně – z toho 2x aktivněji pro sebe a 1x pro kamaráda.

Squashový klub Strahova, jehož jste zástupcem, pořádá i letos nejprestižnější akci domácí scény – Mistrovství Republiky dospělých. O kolikátý ročník „made by Strahov“ se jedná ?

Zrovna jsem to shodou okolností počítal, takže máte velmi aktuální otázku. Letos proběhne jubilejní 20. MČR a kromě posledních šesti mistrovství (včetně 2012) na skleněném kurtu v nákupních centrech jsem organizoval osobně mistrovství v Plzni 1996 a v Prostějově 1997 a 1998. A spolupodílel jsem se na organizování na Squashpointu v letech 1999 a 2000. Celkem tedy 9 resp. 11.

Proč právě Strahov?

Do roku 2000 jsem byl takový, řekl bych, aktivní skoro až idealista a squash mě zajímal jako stále se rozvíjející se sportovní odvětví, proto tedy Strahov. Od roku 2007 vstoupil do hry sklěnený kurt a tedy jiná dimenze možnosti prezentace a s tím přišly další možnosti ...

Je o pořádání Mistrovství zájem i ze strany ostatních klubů ?

Zda mají o pořadatelství zájem i jiné kluby nevím. Umím si představit, že ano, otázkou ale zůstává, kde a v jaké kvalitě by to bylo, aby to pro squash jako celek bylo přínosné, protože to by měl být podle mého názoru ten hlavní cíl nás všech.

Jaká je ekonomická stránka akce ?

  • Může být „republika“ výdělečná? - Ano, může.
  • Dostáváte od Asociace českého squashe příspěvek na pořádání? - Nedostávám.
  • Jaký je rozpočet MČR 2012 ? - Letos vyrovnaný. Bohužel ...
  • Jak složité je oslovit sponzory ? - Oslovit je, je jednoduché. Horší je, je přesvědčit ...
  • Uvažujete o zpoplatnění vstupenek na vybrané zápasy ? - Neuvažuji.

Letos dochází k přesunu místa konání MČR z obchodního centra Chodov do Galerie Harfa a na kurty squashového klubu Pro-6 . Jaké důvody vedly k přesunu ?

Důvodem změny je má negativní zkušenost z příprav loňského ročníku, kdy přípravu MČR dostala na starost za protistranu osoba, u které jsem si velmi záhy uvědomil, že s ní spolupracovat víckrát nechci a tedy nebudu.

Jaká bude kapacita tribun?

Kapacita tribun by měla být tento rok větší, ale přesné počty neznám.

Prozradíte čtenářům, zda zůstane zachován „osvědčený“ model organizace MČR (rozložení zápasů mezi Harfu a SC Pro 6,  semifinále a finále na skleněném kurtu ... ?)

Model zůstane stejný.  Mám za to, že je za ta léta vyhovující, tak proč ho měnit.

Mohou se domácí fanoušci squashe a hráči samotní těšit na přímý přenos zápasů ? Neuvažujete o využití velkoplošné televize přímo v obchodním centru pro možnost opakování sporných/zajímavých situací?

Od takových hezkých a jistě užitečných myšlenek mě ihned odradí jedna věc. A tou je rozpočet...

Můžeme se těšit na doprovodný program? Uvidíme v rámci exhibice i slavná squashová jména jako loňský rok ?

Doprovodný program samozřejmě bude, ale máme bohužel ekonomickou krizi – takže exhibice nejspíš nebude...

Skleněný kurt nebudete stavět poprvé, zajímalo by nás, kolik času pro kompletní sestavení potřebujete? Kolik lidí se na stavbě podílí ?

Kurt se staví přibližně 30 hodin a rozebírá se 20 hodin. Vzhledem k tomu, že se může tato aktivita v obchodním centru provádět pouze v noci, trvá nám to 3 resp. 5 nocí. K tomu je nutné připočítat manipulaci a přípravu mimo stavbu. Montáž a demontáž zajišťuje vždy min 8 vlastních lidi plus další subdodávky...

Jaký je váš tip na letošní vítěze ? Dočkáme se letos nějakého překvapení ?

Budou-li všichni přítomni a zdrávi, tak nedočkáme!

Redakce squashPage.net děkuje za rozhovor !Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net